Organizing Committee

Program Co-Chairs

Marcelo Maia
UFU, Brazil

Marcelo Schots
UERJ, Brazil

Steering Committee

Alexandre Bergel
University of Chile, Chile


Claudio Sant'Anna
UFBA, Brazil


Ricardo Terra
UFLA, Brazil


Eduardo Figueiredo
UFMG, Brazil


Nabor Mendonça
UNIFOR, Brazil


Heitor Costa
UFLA, Brazil


Program Committee

Alexandre Bergel - Universidad de Chile

Andre Hora - Universidade Federal do Mato Grosso do Sul (UFMS)

Andrei Chiș - Universität Bern

Auri Marcelo Rizzo Vincenzi - Universidade Federal de São Carlos (UFSCar)

Bruno Cafeo - Universidade Federal do Mato Grosso do Sul (UFMS)

Bruno Silva - Universidade Salvador (UNIFACS)

Christina Chavez - Universidade Federal da Bahia (UFBA)

Claudio Sant'Anna - Universidade Federal da Bahia (UFBA)

Eduardo Figueiredo - Universidade Federal de Minas Gerais (UFMG)

Eduardo Guerra - Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais (INPE)

Eiji Adachi Barbosa - Universidade Federal do Rio Grande do Norte (UFRN)

Elder Cirilo - Universidade Federal de São João del-Rei (UFSJ)

Elisa Huzita - Universidade Estadual de Maringá (UEM)

Fabian Beck - Universität Duisburg-Essen

Fernando Castor - Universidade Federal de Pernambuco (UFPE)

Gustavo Pinto - Universidade Federal do Pará (UFPA)

Gustavo Rossi - Universidad Nacional de La Plata

Gustavo Santos - Universidade de São Paulo (USP)

Heitor Costa - Universidade Federal de Lavras (UFLA)

Igor Steinmacher - Universidade Tecnológica Federal do Paraná (UFTPR)

Kécia Ferreira - Centro Federal de Educação Tecnológica de Minas Gerais (CEFET-MG)

Leonardo Passos - University of Waterloo

Lincoln Rocha - Universidade Federal do Ceará (UFC)

Marcelo Maia - Universidade Federal de Uberlância (UFU) (co-chair)

Marcelo Schots - Universidade do Estado do Rio de Janeiro (UERJ) (co-chair)

Marco Gerosa - Northern Arizona University / Universidade de São Paulo (USP)

Marco Tulio Valente - Universidade Federal de Minas Gerais (UFMG)

Maria Cagnin - Universidade Federal do Mato Grosso do Sul (UFMS)

Maurício Aniche - Technische Universiteit Delft

Patrick Brito - Universidade Federal de Alagoas (UFAL)

Paulo Meirelles - Universidade de Brasilia (UnB)

Renato Novais - Instituto Federal da Bahia (IFBA)

Ricardo Ramos - Universidade Federal do Vale do São Francisco (UNIVASF)

Ricardo Terra - Universidade Federal de Lavras (UFLA)

Rogério Atem De Carvalho - Instituto Federal Fluminense (IFF)

Rogério Garcia - Universidade Estadual Paulista (UNESP)

Rosana Braga - Universidade de São Paulo (USP)

Santiago Vidal - Universidad Nacional del Centro de la Provincia de Buenos Aires

Simone Vasconcelos - Instituto Federal Fluminense (IFF)

Uirá Kulesza - Universidade Federal do Rio Grande do Norte (UFRN)

Valter Camargo - Universidade Federal de São Carlos (UFSCar)